Retušování a úpravy fotek

Ne každý z nás vypadá od přírody jako topmodelky z titulních stránek časopisů. Ale ani titulní strany se neobejdou bez retuše - počítačové úpravy fotky tak, aby se zakryly nedostatky a zvýraznily přednosti. Když se můžou retušovat modelky, proč byste si tuhle vymoženost nedopřáli i Vy ?

Digitální zpracování fotografií umožňuje nekonečné množství úprav nafocené fotografie. Mezi nejčastěji retušované partie lidského těla patří obličej a pleť. Základem je samozřejmě kvalitní líčení a vizáž, o které se postará profesionální vizážistka. To nám ušetří  spoustu zbytečné námahy a hodiny strávené u počítače. Je třeba si uvědomit, že retuše např. 20 fotografií se stejnou chybou zaberou nemálo času. Daleko lepší je zakrýt problémová místa už při líčení. Dobrá vizáž Vás dokáže dokonale proměnit a zdůraznit Vaše přednosti. Pak teprve nastupuje ke slovu retušování.

Možností jak upravit digitální fotografii je opravdu hodně. Záleží na představě, jakou má klient nebo fotograf. Technicky kvalitní fotografie musí být správně zaostřená, barevně odpovídat skutečnosti a pak teprve přichází na řadu větší či menší korekce a odstranění "vad na kráse", aby byl výsledek takový, jaký chceme.

 CO VŠECHNO SE DÁ  UPRAVIT ? 
  • odstranění nedokonalostí pleti
  • redukce vrásek a vyhlazení pleti
  • optické zeštíhlení postavy
  • úprava nedokonalostí tvaru obličeje
  • bělení zubů atd.

Míra retušování je na Vás. Nic se nemá přehánět, ale je pravda, že retušování hodně pomůže celkovému výsledku.Retušování fotografie má několik postupných fází. Každý kdo se retuší zabývá, má své postupy, ověřené na stovkách fotek. Jedná se o poctivou ruční práci, v závislosti na tom, kolik detailů se na fotce upravuje. Žádný zaručený postup není univerzální, stejně tak pluginy a programy nabízející retušování obličeje stiknutím jednoho tlačítka nepodávají 100% výsledky. A to proto, že každý z nás je jiný a každá fotka chce své. Také proto ve většine případů nedostává klient hotové fotografie bezprostředně po focení, protože všechno na světě (retušování nevyjímaje) chce svůj čas. V tomto případě hodiny strávené u počítače.

 

Na co si dát pozor aneb NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT !

 

Fotografie by měla zachycovat člověka takového jaký skutečně je. Počítačová retuš se používá zejména k odstranění drobných chybiček. Určitě není účelem vytvářet takto někoho jiného. Retuš má své uplatnění zejména v módní a reklamní fotografii. Naopak v oblasti portrétů, které zachycují člověka takový jaký je, není retuš vhodná. Stejně tak se méně retušují portréty mužů, kdy právě výrazné rysy tváře tvoří součást portrétu. Retušování neomladí nikoho o 20 let. To už by nebylo přirozené a žádoucí. Dobře provedená retuš by neměla být na první pohled vůbec poznat. Zato špatná retuš se většinou pozná velmi rychle. Může mít různé podoby: "přežehlená" pleť bez sebemenších detailů a struktury pleti, zdeformovaný obličej, ztrátu ostrosti na místech, která by měla být ostrá (oči, řasy). apod. Něco prostě na fotce "nehraje". Totéž platí o barvách. Barevné úpravy slouží zejména k tomu, aby plnily svůj účel a záměr fotografa nebo klienta např. u reklamní fotografie.

 

Základem je správné nasvícení, bezchybná vizáž a věrné podání barev, které odpovídají skutečnosti.

 

Na druhou stranu je fajn retušovací nástroje a postupy vhodně využít tak, aby se každý z nás na výsledné fotce líbil sám sobě a užil si pocit, jaké to je vypadat jako tvář z titulní stany módního časopisu. Tohle je třeba si přiznat. Málokdo z nás je radostí bez sebe, když se dívá na svoje fotky. Nejradši bychom na sobě změnili a upravili mnoho detailů. Ale to je naprosto přirozený pocit nás, kteří se neživíme jako model nebo modelka. V takových případech nám může počítačová retuš udělat dobrou službu.

Každý může vypadat dobře viz youtube zde.