Vyvarujme se :-)

8 vět, které nechceme slyšet od svých zákazníků :-)
Fotografie, podobně jako jiné služby, je závislá na komunikaci se zákazníkem. A ta může být leckdy zapeklitá, zvláště má-li náš klient mylné, zkreslené, popř. žádné představy o tom, jak toto řemeslo funguje.
 

Fáze jedna: Před akcí 

1. „Prohlížel jsem si váš web (FCB, Instagram atp.) a líbí se mi, jak fotíte. Já bych ale potřeboval něco vyfotit jinak, šlo by to?“

      Leckdo to může chápat jako výzvu. Ale představte si třebas Kurta Cobaina kroutícího nohou jako Karel Gott nebo Arethu Franklinovou v ohozu z hovězího masa zapůjčeného od Lady Gaga.

  

2. „Vy nejlíp víte, co a jak máte dělat.“ 

    My to víme, ale číst či předjímat myšlenky zákazníka neumíme. Buď je to tomu týpkovi na protější straně stolu fakt zcela fuk a opravdu se plně vloží do našich rukou, nebo je mu to fuk jenom teď a při odevzdání práce bude zpoza stejné strany stolu prskat: „Proč tam není taky strýček Fido? Ta fotka je taková zvláštní, ta sem asi nepatří…“

3. „Chtěli bychom přesně takový fotky…“ 

    V e-mailu vám přistane fotografie čerstvých novomanželů pózujících v oranžové záři zapadajícího slunce na pozadí rozeklaných vrcholků Alp. V Brně ovšem za týden hory nevyrostou a v sobotu má pršet. 

4. „Kamarád by mi to nafotil za půlku ceny, a má dokonce lepší foťák a dá mi víc fotek. Proč bych vám měl platit tolik.“ 

    „KAMARÁDI“ JSOU NEPŘÁTELÉ LIDSTVA! HAWK. .....Kamarád umí všechno. A líp

 

Fáze dva: Na place

5. „To je kamarád. Taky fotí. Kdyby se něco nepovedlo… Pro jistotu.“

    V plné polní dorazíte na svatbu, večírek či jinou podobnou akci a za zády zadavatele se na vás opatrně kření dvojice „kamarádů“ ověšená zrcadlovkami se seťákem. Nastává vaše noční můra. Hemžící se bratři ve fotografii totiž rádi okupují místa, odkud byste rádi fotografovali vy, v lepším případě si stoupnou na druhou stranu a vy je jen stěží vymýtíte ze záběru.

6. „Mám nápad…“

    …v ω se drápat, napadne vás, a někdy nemusíte být daleko od pravdy. Ovšem buďme spravedliví, některá náhlá vnuknutí, i když nepochází shůry, mohou být příjemným překvapením a mohou oživit když už ne samotné fotografie, tak alespoň atmosféru na place. 
 

Fáze tři: A co bylo potom

7. „Chtěli bysme, abyste nám dal všechny fotky, co jste vyfotil, my si nějaký vybereme a vy je potom upravíte.“ 

    Už se vám chce spát, a dokonce jste si mysleli, že dnes tento požadavek neuslyšíte. Holt, někteří lidé nechápou rozdíl mezi řemeslem a uměleckým řemeslem. Nedochází jim (zvlášť v noci a pod vlivem), že tvorba fotografie nekončí pohledem do hledáčku a zmáčknutím tlačítka spouště, že fotograf jakožto autor, tvůrce je pánem obsahu své paměťové karty a hlavně má právo na výběr snímků, které chce veřejně prezentovat.

 

8. „Ty fotky nemusíte nijak upravovat, brácha to udělá v počítači sám. Stačí, když nám dáte RAWy.“ 

    Krádež, nebo dokonce svatokrádež!? Jo, brácha, co umí otevřít fotoeditor a ví, co je to JPEG a RAW, může být něco jako „kamarád“, který krade místo, odkud je nejlepší záběr nebo do záběru s vervou skáče. Brácha určitě rád vaří z polotovarů a pak si nad SVÝM pokrmem mlaská, jak skvělý je kuchař.​

:-)))))